Screening of sports events is solely at the discretion of the venue’s management. No responsibility taken for omissions or errors.

Irish Premier Division

Monday 26th September

Shamrock Rovers v UCD … 8pm

Friday 30th September

Dundalk v Drogheda Utd … 7.45pm
Bohemian FC v UCD … 7.45pm
St. Patrick’s Athletic v Derry City … 7.45pm
Finn Harps v Shelbourne … 8pm

Saturday 1st October

Sligo Rovers v Shamrock Rovers … 7.45pm

Friday 7th October

UCD v Sligo Rovers … 7.45pm
Derry City v Finn Harps … 7.45pm
Bohemian FC v Drogheda Utd … 7.45pm
Dundalk v St. Patrick’s Athletic … 7.45pm

Sunday 9th October

Shamrock Rovers v Shelbourne … 7pm

Friday 14th October

Shelbourne v UCD … 7.45pm
St. Patrick’s Athletic v Bohemian FC … 7.45pm
Finn Harps v Dundalk … 8pm

Saturday 15th October

Sligo Rovers v Derry City … 7.45pm

Sunday 16th October

Drogheda Utd v Shamrock Rovers … 5pm

Friday 21st October

Derry City v Shelbourne … 7.45pm
Bohemian FC v Finn Harps … 7.45pm
Dundalk v Sligo Rovers … 7.45pm
UCD v Drogheda Utd … 7.45pm
Shamrock Rovers v St.Patrick’s Athletic … 8pm

Premier League

Saturday 1st October

Arsenal v Tottenham – 12.30pm
Bournemouth v Brentford– 3pm
Crystal Palace v Chelsea – 3pm
Fulham v Newcastle – 3pm
Liverpool v Brighton – 3pm
Southampton v Everton – 3pm
West Ham v Wolves – 5.30pm … sky sports​

Sunday 2nd October

Man City v Man Utd – 2pm
Leeds v Aston Villa – 4.30pm​

Monday 3rd October

Leicester v Nottingham Forest – 8pm … sky sports​

Saturday 8th October

Bournemouth v Leicester – 3pm
Chelsea v Wolves – 3pm
Man City v Southampton – 3pm
Newcastle v Brentford – 3pm
Brighton v Tottenham – 5.30pm

Sunday 9th October

Crystal Palace v Leeds – 2pm
West Ham v Fulham – 2pm
Arsenal v Liverpool – 4.30pm
Everton v Man Utd – 7pm

Monday 10th October

Nottingham Forest v Aston Villa – 8pm

Friday 14th October

Brentford v Brighton – 8pm

Saturday 15th October

Leicester v Crystal Palace – 12.30pm
Fulham v Bournemouth – 3pm
Wolves v Nottingham Forest – 3pm
Tottenham v Everton – 5.30pm

Sunday 16th October

Aston Villa v Chelsea – 2pm
Leeds v Arsenal – 2pm
Man Utd v Newcastle – 2pm
Southampton v West Ham – 2pm
Liverpool v Man City – 4.30pm

Tuesday 18th October

Brighton v Nottingham Forest – 7.30pm
Crystal Palace v Wolves – 8.15pm

Wednesday 19th October

Arsenal v Man City – 7.30pm
Bournemouth v Southampton – 7.30pm
Brentford v Chelsea – 7.30pm
Liverpool v West Ham – 7.30pm
Newcastle v Everton – 7.30pm
Man Utd v Tottenham – 8.15pm

Thursday 20th October

Fulham v Aston Villa – 7.30pm
Leicester v Leeds – 8.15pm

Women’s Rugby World Cup 2022

Saturday 8th October

First Pool Matches
South Africa v France
… Eden Park, Auckland, Pool C … 2.15pm
Fiji v England … Eden Park, Auckland, Pool C … 4.45pm
Australia v New Zealand … Eden Park, Auckland, Pool A … 7.15pm

Sunday 9th October

First Pool Matches
USA v Italy
… Northland Events Centre, Whangarei, Pool B … 12.45pm
Japan v Canada … Northland Events Centre, Whangarei, Pool B … 3.15pm
Wales v Scotland … Northland Events Centre, Whangarei, Pool A … 5.45pm

Saturday 15th October

Second Pool Matches
Scotland v Australia
… Northland Events Centre, Whangarei, Pool A … 3pm
USA v Japan … Northland Events Centre, Whangarei, Pool B … 5.30pm
France v England … Northland Events Centre, Whangarei, Pool C … 8pm

Sunday 16th October

Second Pool Matches
Italy v Canada
… Waitakere Stadium, Auckland, Pool B … 12.45pm
Wales v New Zealand … Waitakere Stadium, Auckland, Pool A … 3.15pm
Fiji v South Africa … Waitakere Stadium, Auckland, Pool B … 5.45pm

Saturday 22nd October

Third Pool Matches
Australia v Wales
… Northland Events Centre, Whangarei, Pool A … 2.15pm
New Zealand v Scotland … Northland Events Centre, Whangarei, Pool A … 4.45pm
France v Fiji … Northland Events Centre, Whangarei, Pool C … 7.15pm

Sunday 23rd October

Third Pool Matches
Japan v Italy
… Waitakere Stadium, Auckland, Pool B … 12.45pm
Canada v USA … Waitakere Stadium, Auckland, Pool B … 3.15pm
England v South Africa … Waitakere Stadium, Auckland, Pool C … 5.45pm

Saturday 29th October

Quarter-finals
Quarter-final 1
… Northland Events Centre, Whangarei … 4.15pm
Quarter-final 2 … Northland Events Centre, Whangarei … 7.30pm

Sunday 30th October

Quarter-finals
Quarter-final 3
… Waitakere Stadium, Auckland … 1.30pm
Quarter-final 4 … Waitakere Stadium, Auckland … 4.30pm

Saturday 5th November

Semi-finals
Semi-final 1
… Eden Park, Auckland … 4.30pm
Semi-final 2 … Eden Park, Auckland … 7.30pm

Saturday 12th November

FINAL
FINAL
… Eden Park, Auckland … 7.30pm

Horse Racing Ireland

Sunday 25th September

Curragh … first race, 1.25pm

Monday 26th September

Down Royal … first race, 1.30pm
Roscommon … first race, 1.50pm

Tuesday 27th September

Cork … first race, 2pm

Wednesday 28th September

Bellewstown … first race, 2pm

Thursday 29th September

Bellewstown … first race, 2.05pm
Clonmel … first race, 1.50pm

Friday 30th September

Gowran Park … first race, tbc
Dundalk … first race, tbc

Saturday 1st October

Gowran Park … first race, tbc
Killarney … first race, tbc

Sunday 2nd October

Killarney … first race, tbc
Tipperary … first race, 2.25pm

Monday 3rd October

Galway … first race, tbc

Tuesday 4th October

Navan … first race, tbc

Wednesday 5th October

Navan … first race, tbc

Thursday 6th October

Thurles … first race, tbc

Friday 7th October

Downpatrick … first race, tbc
Dundalk … first race, tbc

Saturday 8th October

Curragh … first race, tbc
Fairyhouse … first race, tbc

Republic Of Ireland Football

Saturday 24th September

UEFA Nations League, League B Group 1
Scotland v Ireland
… Hampden Park, Glasgow … 7.45pm

Tuesday 27th September

UEFA Nations League, League B Group 1
Ireland v Armenia
… Aviva Stadium … 7.45pm

F1logo

Formula 1

Sunday 2nd October

Singapore Grand Prix – Marina Bay Street Circuit … 1pm

Sunday 9th October

Japanese Grand Prix – Suzuka … 6pm

Sunday 23rd October

United States Grand Prix – Austin … 8pm

Sunday 30th October

Mexican Grand Prix – Mexico City … 8pm

UEFA Champions League

Tuesday 4th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Liverpool v Rangers
– Group A, 8pm
Rangers v Napoli
– Group A, 8pm
Frankfurt v Tottenham
Group D, 8pm

Wednesday 5th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Leipzig v Celtic
– Group F, 5.45pm
Chelsea v Milan
– Group E, 8pm
Man City v Copenhagen
Group G, 8pm

Tuesday 11th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Copenhagen v Man City
– Group A, 5.45pm
Milan v Chelsea
– Group E, 8pm
Celtic v Leipzig
Group F, 8pm

Wednesday 12th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Rangers v Liverpool
– Group A, 8pm
Tottenham v Frankfurt
– Group D, 8pm

Tuesday 25th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Salzburg v Chelsea
– Group E, 5.45pm
Borussia Dortmund v Man City
– Group G, 8pm
Celtic v Shakhtar Donetsk
Group F, 8pm
Man City v Dortmund
– Group G, 8pm

Wednesday 26th October

Irish & UK Teams ~ Group Stage
Ajax v Liverpool
– Group A, 8pm
Napoli v Rangers
– Group A, 8pm
Tottenham v Sporting Lisbon  – Group D, 8pm

UEFA Europa League

Thursday 6th October

Irish & UK Teams – Group Stage
Omonoia v Man Utd – Group E, 5.45pm
Arsenal v Bodø/Glimt … Group A, 8pm

Thursday 13th October

Irish & UK Teams – Group Stage
Bodø/Glimt v Arsenal … Group A, 5.45pm
Man Utd v Omonoia … Group E, 8pm

Thursday 27th October

Irish & UK Teams – Group Stage
PSV v Arsenal – Group A, 5.45pm
Man Utd v Sheriff … Group E, 8pm

Thursday 3rd November

Irish & UK Teams – Group Stage
Real Sociedad v Man Utd – Group E, 5.45pm
Arsenal v Zürich … Group A, 8pm

International Rugby Matches

Saturday 29th October

Scotland v Australia – Murrayfield … 5.30pm

Saturday 5th November

Scotland v Fiji – Murrayfield … 1pm
Wales v New Zealand – Principality Stadium … 3.15pm
Ireland v South Africa – Aviva Stadium … 5.30pm
France v Australia – Stade de France … 8pm

Sunday 6th November

England v Argentina – Twickenham … 2.15pm

Saturday 12th November

Ireland v Fiji – Aviva Stadium … 1pm
England v Japan – Twickenham … 3.15pm
Wales v Argentina – Principality Stadium … 5.30pm
France v South Africa – Stade Orange Velodrome … 8pm

Sunday 13th November

Scotland v New Zealand – Murrayfield … 2.15pm

Saturday 19th November

Wales v Georgia – Principality Stadium … 1pm
Scotland v Argentina – Murrayfield … 3.15pm
England v New Zealand – Twickenham … 5.30pm
Ireland v Australia – Aviva Stadium … 8pm

Sunday 20th November

France v Japan – Stadium Municipal … 8pm

Saturday 26th November

Wales v Australia – Principality Stadium … 3.15pm
England v South Africa – Twickenham … 5.30pm

Hdr Golf New

Golf Fixtures

Mon 19th – Sun 25th September
Thurs 22nd – Sun 25th September
Thurs 22nd – Sun 25th September
Fri 23rd – Sun 25th September
Thurs 29th Sep – Sun 2nd October
Thurs 29th Sep – Sun 2nd October
Thurs 29th Sep – Sun 2nd October
Thursday 6th – Sunday 9th October
Thursday 6th – Sunday 9th October
Thursday 6th – Sunday 9th October
Thursday 13th – Sunday 16th October
Thursday 13th – Sunday 16th October
Thursday 13th – Sunday 16th October
Thursday 13th October
Thursday 20th – Sunday 23rd October
Thursday 20th – Sunday 23rd October
Thursday 20th – Sunday 23rd October
Thursday 20th – Sunday 23rd October
Wednesday 26th October
Thursday 27th – Sunday 30th October
Thursday 27th – Sunday 30th October
Thursday 27th October
Thursday 27th – Sunday 30th October

2022 Moto GP

Sunday 25th September

16 – Japanese Grand Prix … Mobility Resort Motegi, JAPAN

Sunday 2nd October

17 – Thailand Grand Prix … Chang International Circuit, THAILAND

Sunday 16th October

18 – Australian Motorcycle Grand Prix  … Phillip Island, AUSTRALIA

Sunday 23rd October

19 – Grand Prix of Malaysia … Sepang International Circuit, MALAYSIA

Sunday 6th November

20 – Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana … Circuit Ricardo Tormo, SPAIN

Superbike World Championship

Sunday 25th September

Catalunya Round … Round 8, Circuit de Barcelona-Catalunya, Barcelona, Spain

Sunday 9th October

Portuguese Round … Round 9, Algarve International Circuit, Portimão, Portugal

Sunday 23rd October

Argentinean Round … Round 10, Circuito San Juan Villicum, San Juan, Argentina

Sunday 13th November

Indonesian Round … Round 11, Pertamina Mandalika International Street Circuit, Indonesia

Sunday 20th November

Australian Round … Round 12, Phillip Island Grand Prix Circuit, Victoria, Australia

United Rugby Championship

Friday 23rd September

Zebre v Sharks … Stadio Sergio Lanfranchi, 5.30pm
Leinster v Benetton Treviso … RDS Arena, 7.35pm
Glasgow v Cardiff … Scotstoun Stadium, 7.35pm

Saturday 24th September

Scarlets v Ulster … Parc y Scarlets, 1pm
Bulls v Edinburgh
… Loftus Versfeld Stadium, 1.30pm
Stormers v Connacht … Newlands, 4.45pm
Ospreys v Lions
… Liberty Stadium, 7.35pm

Sunday 25th September

Dragons v Munster … Rodney Parade, 3pm

Friday 30th September

Bulls v Connacht … Loftus Versfeld Stadium, 5.30pm
Ulster v Leinster … Kingspan Stadium, 7.35pm
Cardiff v Lions … Cardiff Arms Park, 7.35pm

Saturday 1st October

Stormers v Edinburgh … Newlands, 1pm
Ospreys v Glasgow
… Liberty Stadium, 3.05pm
Munster v Zebre … Musgrave Park, 5.05pm
Benetton Treviso v Scarlets
… Stadio Comunale di Monigo, 5.15pm
Dragons v Sharks … Rodney Parade, 7.35pm

World Snooker

Sat 24th – Sun 25th September

World Mixed DoublesMilton Keynes

Sat 24th – Sun 25th September

World Mixed DoublesMilton Keynes

Mon 26th – Sun 2nd October

British OpenMilton Keynes

Thu 6th – Sun 9th October

Hong Kong Masters – Hong Kong

Sun 16th – Sun 23rd October

Northern Ireland Open – Belfast

Welcome to The Balgriffin Inn …

The Balgriffin Inn

Malahide Road
Balgriffin,
Dublin.
D17V128

[email protected]
01 847 2379

Enjoy ALCOHOL sensibly. Visit 

Opening Hours

Monday
12noon - 11.30pm
Tuesday
12noon - 11.30pm
Wednesday
12noon - 11.30pm
Thursday
12noon - 11.30pm
Friday
12noon - 12.30am
Saturday
12noon - 12.30am
Sunday
12noon - 11pm

Takeaway Hours

Delivery & Takeaway

Monday
5pm - 10pm
Tuesday
5pm - 10pm
Wednesday
5pm - 10pm
Thursday
5pm - 10pm
Friday
5pm - 10pm
Saturday
1pm - 10pm
Sunday
1pm - 9pm
Facebook Feed